Jesteś audiofilem i chcesz uzyskać najlepszą możliwą jakość dźwięku ze swojej konfiguracji audio? Być może słyszałeś o dwóch urządzeniach – przetworniku cyfrowo-analogowym (DAC) i wzmacniaczu. Ale czym one są? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza..
Przetworniki cyfrowo-analogowe i wzmacniacze to standardowe akcesoria zarówno dla profesjonalistów muzycznych, jak i audiofilów. Często są one ze sobą mylone – tymczasem są to zupełnie różne urządzenia.
Co to jest przetwornik cyfrowo-analogowy?
Przetwornik cyfrowo-analogowy to urządzenie, które przekształca cyfrowe sygnały audio na sygnały analogowe odtwarzane przez głośnik. Może to być np. muzyka z telefonu, komputera lub innych urządzeń elektronicznych. Oznacza to przekształcanie danych z cyfr 1 i 0 (kable HDMI i optyczne wykorzystują sygnały cyfrowe) na sygnał elektryczny, który może być interpretowany przez głośnik.
Jakość przetwornika cyfrowo-analogowego decyduje o tym, jak dokładnie jest on w stanie przekształcić te sygnały, a w rezultacie decyduje o jakości dźwięku muzyki. Z tego powodu pliki muzyczne brzmią lepiej, jeśli są odtwarzane przez wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy.
Większość urządzeń elektronicznych ma już wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy. W przeciwnym razie nie byłoby słychać żadnego dźwięku! Jednak przetwornik cyfrowo-analogowy w Twoim urządzeniu może nie być doskonały, dlatego warto go zmodernizować. Jeśli nie chcesz inwestować i wolisz się wybrać np. do kina, polecamy sprawdzenie najbliższych wydarzeń w portalu www.dabrowainfo.pl
Co to jest wzmacniacz?
Wzmacniacz to urządzenie, które pobiera elektryczny sygnał dźwiękowy i sprawia, że jest on głośniejszy.
Wyobraźmy sobie strumień wody – woda jest analogiczna do elektrycznego sygnału audio z przetwornika cyfrowo-analogowego. Jeśli chcesz, aby za tym strumieniem kryła się większa moc, potrzebujesz wzmacniacza! Wzmocni on ten stosunkowo niewielki strumień i przekształci go w coś znacznie bardziej znaczącego, dzięki czemu będzie on mógł z większą siłą napierać na głośniki/słuchawki.
Niewielkie wzmocnienie zawsze pomaga, jednak zbyt duże wzmocnienie może uszkodzić sprzęt lub spowodować zniekształcenia dźwięku (czego nie chcemy). Dlatego nie należy kupować wzmacniacza, dopóki nie ma się pewności, że jest on potrzebny.